Londýn – postřehy a tipy před návštěvou

Před poznávací cestou do Londýna jsem strávil poměrně hodně času nasáváním všemožných informací. Rozhodl jsem se nenechat si tyto zdroje pro sebe. Souhrn toho nejdůležitějšího dávám k dispozici dalším, co se teprve jedno z nejdůležitějších světových měst navštívit chystají.

Londýn - Westminster Palace, Big Ben

Cesta z ČR do Londýna a zpět

Protože nejbližší letiště je v Brně a létá odsud Ryanair, byla to v podstatě jasná volba. Rezervaci jsme provedli zhruba 2 měsíce předem a zpáteční letenka na začátku září nás vyšla na cca 3000 Kč na osobu. Protože jsme v Londýně plánovali strávit pouze 5 nocí, nepřipláceli jsme za odbavované zavazadlo a do zavazadla 55 x 40 x 20 cm jsme se neměli nejmenší problém sbalit a zbylo i místo na suvenýry. Taktéž jsme nepřipláceli za prioritní boarding a možnost výběru sedadel. Týden před odletem nám došel již přímo boarding pass, který pouze stačilo vytisknout a dostavit se rovnou na bezpečnostní kontrolu. Netřeba tedy dělat check-in, pokud nechcete odbavovat zavazadlo. Podrobné informace o dopravě do Londýna naleznete na velmi výživném webu MintyTrips.

Cesta z letiště Stansted do Londýna a zpět

Nakonec jsme se rozhodli pro, byť asi dražší, ale pohodlnější a rychlejší, variantu cesty vlakem. Důvodem byla i brzká hodina odletu zpět (8:20). Každá ušetřená minuta znamenala kvalitnější spánek. I tak jsme z hotelu v samotném centru Londýna vyráželi ve 4:00, abychom se dostali na letiště včas a s nutnou rezervou. Za včasné objednání (5 nebo 30 dní předem) a za skupinové jízdné jsou slevy. Zpáteční jízdenka pro 3 osoby koupená 3 dny dopředu nás vyšla na zhruba 750 Kč na osobu.

Ubytování v centru Londýna

Londýn - Hotel Belgrove

Na doporučení známých jsme se rozhodli rezervovat „levný“ hotel v samotném centru Londýna, nedaleko dopravního uzlu King’s Cross. Slovo „levný“ je uvedeno v uvozovkách – 5 nocí ve 3lůžkovém pokoji vyšlo na více než 6000 Kč na osobu. Avšak vzhledem k lokalitě a cenám ubytování v okolí šlo opravdu o levné ubytování. Ačkoliv jsem se osobně obával celkem špatného hodnocení na Bookingu (6.2), zpětně jsem musel přiznat, že to byla volba dobrá. Pokoj byl sice miniaturní a veškeré vybavení už mělo nejlepší léta za sebou, ale poloha hotelu tohle všechno vyvážila. Díky poloze jsme ušetřili nejednu jízdu metrem a i doprava v noci na letiště byla naprosto bezproblémová. Překvapil nás denní úklid včetně výměny ručníků, celkový klid, a ani anglická snídaně nebyla špatná. Vzhledem k tomu, že jsme vždy celý den trávili venku a chodili se jen vyspat, jsme kvalitu ubytování tolik neřešili a leccos hotelu odpustili.

Doprava v Londýně

Nejlepším řešením pro cestování po Londýně byla jednoznačně Oyster card, kterou jsme si zakoupili v cílové stanici vlaku z letiště – Liverpool street. Skládá se 5 liber záloha a pak si ji nabíjíte, na kolik potřebujete. Jedna jízda metrem či vlakem v zóně 1 – 2 (do jiných zón jsme neměli potřebu ani jet) stojí 2,20 libry, jedna jízda autobusem pak 1,40.

Půjčovna kol nás zklamala

Těšili jsme se také na využití kol, které jsou dostupné ve stojanech rozmístěných po městě a očekávali podobný zážitek, jaký jsme měli z jízdy na kolech v Berlíně. Paušální cena pronájmu na 24 hodin jsou 2 libry + další poplatek za čistou dobu výpůjčky. Když kolo vrátíte do 30 minut, je to zdarma, do hodiny je to za 1 libru atd. Vzít si ho ze stojanu můžete kolikrát chcete, takže když ho vždycky do půlhodiny vrátíte, zaplatíte za těch 24 hodin jen ty 2 libry. Na „papíře“ to zní dobře, realita nás ale zklamala. Chybějící cyklostezky a cyklopruhy činily dopravu poměrně obtížnou, i když je nutno říct, že řidiči jsou zde na cyklisty zvyklí a jsou vůči nim ohleduplní. Největší problém jsme ale viděli v nesouladu mezi poptávkou po kolech a jejich nabídkou. Přesně podle Murphyho zákonů: tam kde jsme si je chtěli půjčit, tak kola chyběla, tam kde vrátit, byly všechny stojany plné. Po prvním dnu jsme na tento způsob dopravy rezignovali a používali pěškobus a MHD.

Celkem jsme každý utratil 20 liber za MHD a 3 libry za kola (tedy nějakých 800 Kč) a to jsme chodili i hodně pěšky. Pro pohodlnější turisty bych tedy doporučil koupit si za 30 liber týdenní jízdenku. Oyster card se nám nepovedlo před odjezdem vrátit, protože příslušní „okénko“ nemělo tak brzo ráno ještě otevřeno. Tak máme suvenýr nebo ji můžeme půjčit či použít při příští návštěvě.

Londýn - Abbey Road

Památky a výlety v Londýně a okolí

Velmi mě nadchl článek Martina Majera, Jak si užít Londýn. Naprosto jsem se ztotožnil s názorem, že nestojí za to vidět a zažít vše v co nejkratší době, ale vychutnávat dané místo pomalu a intenzivně. Rozhodli jsme se tedy odpustit si návštěvu profláklých turistických atrakcí, které jsme pouze brali jako orientační body při našich výpravách a viděli je tak spíše z povzdálí. Místo drahých vstupenek a front jsme čas trávili procházením se rušnými i méně rušnými částmi města, posedáváním na nejrůznějších místech, návštěvami kaváren, pubů a restaurací, ale také kratšími návštěvami muzeí a galerií, které jsou v Anglii zdarma a člověka tedy nemrzí, že „neviděl vše“.

Absolvovali jsme i výlet k pobřeží, do města Brighton. Zpáteční jízdenka vlakem mimo špičku pro 3 osoby nás vyšla na cca 350 Kč každého přímo z nádraží King’s Cross, takže už jsme neplatili nic za MHD. Je však nutné kupovat lístek přímo u okýnka – na internetu i v automatech nám cena vycházela mnohem vyšší.

Stravování v Londýně

Protože anglické snídaně byly opravdu velmi vydatné, tak nám pocit sytosti vydržel až do odpoledne. Stačilo si pak dát i nějakou drobnost (muffin, cupcake, cornwallskou taštičku atd.) a člověk by už nemusel jíst možná vůbec. Spíš než hlad nás motivovala opravdu široká nabídka různých kuchyní. Nemohli jsme si odpustit návštěvu čínské čtvrti, ulice Brick Lane s arabskými a indickými restauracemi, pubů s nabídkou anglických jídel ani nejrůznějších fast-foodů na ulicích. Za jídlo jsme utráceli v průměru 400 Kč denně.

Londýn - Cupcakes

Jak na mě Londýn zapůsobil

Londýn mě nadchl svou multikulturalitou a otevřeností. Bavilo mě sledovat tu směs různých národností, aniž by to činilo nějaký na první pohled viditelný problém. Nezaregistrovali jsme ani příliš mnoho bezdomovců či jiných sociálně vyloučených jedinců. Město bylo i v porovnání s Berlínem velmi čisté. Líbila se mi také kombinace historického s moderním, která je patrná třeba na snímku londýnského Toweru s mrakodrapy v pozadí. Nejstarší metro na světě fungovalo perfektně. S autobusy a automobilovou dopravou v ulicích už je to horší, protože auta byla naprosto všude a pěších zón jsme příliš nepotkali. Londýňané, se kterými jsme přicházeli do styku, byli povětšinou milí a když ne, tak alespoň neutrální. Rozhodně nic, co by vám mělo zkazit den, tak jako se často stává v České republice. Ne nadarmo se říká, že nejlepší dobou pro návštěvu Londýna je září a říjen, protože počasí jsme měli opravdu perfektní.

Návštěvu Londýna určitě doporučuji a já osobně se tam jistě někdy vrátím, protože těch možností a zážitků nabízí obrovské množství a není to možné během pár dní všechno absolvovat a vstřebat.